اخبار

"ترشی" عامل بروز این سرطان کُشنده است

"ترشی" عامل بروز این سرطان کُشنده است
یک فوق تخصص جراحی سرطان مصرف بیش از حد انواع ترشی را یکی از عوامل بروز سرطان معده عنوان کرد.
دکتر آرش گلپذیر در گفت و گو با سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، سرطان معده را یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور عنوان کرد و افزود: این سرطان در جهان نیز شیوع بالایی دارد و در حال حاضر شایع ترین سرطان در مردان به شمار می‌رود.
وی افزود: دلایل بسیاری زمینه ساز ابتلا به این نوع سرطان هستند، از جمله وجود باکتری "هلیکوباکترپیلوری" در معده که می‌تواند علاوه بر زمینه‌سازی برای ابتلا به زخم معده، زمینه ابتلا به سرطان معده را نیز فراهم آورد.
گلپذیر تصریح کرد: نوع تغذیه نیز عامل مهمی در بروز سرطان معده به شمار می‌رود، به طوریکه مصرف بیش از حد غذاهای کنسروی و سوسیس و کالباس به دلیل وجود مواد افزودنی و بویژه انواع ترشی جات می تواند عامل موثری در بروز سرطان معده باشد.
وی یادآور شد: تاثیرات نان برشته و "ته‌دیگ" در بروز این نوع سرطان در حد تحقیقات است که هنوز به اثبات نرسیده است.
این فوق تخصص جراحی سرطان مصرف ماهی‌های دودی را نیز عامل موثری در بروز سرطان معده عنوان کرد و افزود: کشور ژاپن به دلیل مصرف بالای این نوع ماهی‌ها بالاترین نرخ سرطان معده در جهان را داراست.
گلپذیر سرطان معده را بی‌علامت دانست و اظهار کرد: زمانی این سرطان خود را نشان می‌دهد که تومور درون معده آنقدر بزرگ شده باشد که موجب بروز علائم خونریزی و انسدادی شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: به طور معمول این نوع سرطان از همان مراحل ابتدایی با بی اشتهایی همراه است.
گلپذیر با بیان اینکه در برخی کشورها که آمار ابتلای این نوع سرطان بالاست از جمله ژاپن، اقدامات تشخیصی از قبیل آندوسکوپی برای عموم انجام می‌شود، گفت: در ایران که آمار سرطان به نسبت این کشورها چندان بالا نیست انجام این اقدامات مقرون به صرفه نخواهد بود.
این فوق تخصص جراحی سرطان با بیان اینکه تشخیص زودهنگام این سرطان می‌تواند موفقیت درمان را افزایش دهد، گفت: در مراحل ابتدایی تشخیص، شیمی درمانی و جراحی با هدف درمان و در مراحل پیشرفته تر سرطان با هدف افزایش طول عمر بیمار انجام می‌شود.
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۵۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید