اخبار

نهادینه شدن فرهنگ زیبای اهدای عضو در میان کرمانشاهیان با ثبت دهمین مورد

نهادینه شدن فرهنگ زیبای اهدای عضو در میان کرمانشاهیان با ثبت دهمین مورد

 مردم کرمانشاه از ابتدای سال 96 تاکنون 10 مورد اهدای عضو را به نام خود ثبت کرده اند و این نشان دهنده اراده و عزم راسخ مردم این دیار در کمک به هموطنان و تلاش برای نهادینه شدن فرهنگ نوع دوستی و مهربانی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ در چهار ماه سپری شده از سال 96 تاکنون 10 تن از هموطنان کرمانشاهی دچار عارضه مغزی شده اند که چهار مورد آن در تیر ماه اتفاق افتاده است و خانواده متوفیان با نگاهی انسانی و مهربانانه خود نسبت به اهدای اعضای عزیزانشان اقدام کردند. 
فردی که دچار مرگ مغزی شود می تواند جان هشت تن را نجات دهد و همچنین به بهبودی 53 نوع معلولیت هر فرد نیز کمک کند.
اقدام های مربوط به اهدای عضو در استان کرمانشاه توسط واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که در آبان ماه سال 93 فعالیت خود را در استان آغاز کرده است، انجام می شود که به گفته مسئول این واحد در استان در همان سال 2 مورد اهدای عضو در این واحد به ثبت رسید.
دکتر کبری طلیعی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، فرهنگ اهدای عضو در استان را در سال های گذشته ضعیف دانست و افزود: در سال 94 اعضای 6 نفر و سال 95 نیز اعضای سه نفر به نیازمندان اهدا شد در حالیکه تنها در چهار ماه سپری شده از سال 96 تاکنون 10 مورد اهدای عضو در استان به ثبت رسیده که این نشان از نهادینه شدن تدریجی این فرهنگ خیرخواهانه است. 
این مسئول ،اطلاع رسانی از طریق رسانه ها در ارتباط با اهدای عضو را در افزایش میل خانواده ها به اهدای اعضای بستگانشان موثر دانست و گفت: نیاز داریم که رسانه ها بیشتر در این زمینه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی کنند. 
وی همچنین از حسن نیت خانواده های اهدا کننده عضو در استان کرمانشاه قدردانی کرد و افزود: اهدای عضو به دلیل اینکه جان بیماران نیازمند را نجات می دهد جزو کارهای خیر و پسندیده است.
در جدیدترین مورد اهدای عضو، بیستم تیر سه بانوی کرمانشاهی که براثر سانحه رانندگی و سقوط از ارتفاع دچار مرگ مغزی شده بودند از طریق بیمارستان آیت الله طالقانی کرمانشاه عازم تهران شدند و اقدامات اهدای عضو این افراد در آنجا انجام شد. 
مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: راضیه بیگی 13 ساله، فاطمه پور موزه 13 ساله و مینا فخریان 38 ساله براثر خونریزی مغزی و در نهایت مرگ مغزی دار فانی را وداع گفتند و خانواده آنها برای اهدای عضو متوفیان رضایت دادند.
طلیعی با بیان اینکه مرحومه بیگی 13 ساله اهل روستاهای اطراف هرسین است، افزود: این مرحومه بر اثر تصادف رانندگی دچار مرگ مغزی شد و خانواده اش با اهدای 2 کلیه، کبد و تعدادی از نسوج او رضایت دادند.
او دومین مورد را مربوط به مرحومه فاطمه پورموزه دانست و گفت: این مرحومه نیز 13 ساله و اهل شهرستان گیلانغرب است که به دلیل سقوط از بلندی دچار مرگ مغزی شد و با رضایت خانواده اش، قلب، 2 کلیه، کبد و تعدادی از نسوج او به بیماران نیازمند اهدا شد.
او مرحومه مینا فخریان را سومین موردی دانست که 2 کلیه، کبد و نسوج او به هموطنان نیازمند اهدا شد و گفت: این مرحومه اهل شهرستان سنقر و کلیایی در تصادف موتورسیکلت دچار مرگ مغزی شد.
از 10 مورد اهدای عضو در سال 96 در استان کرمانشاه 9 مورد آن مربوط به بانوان بوده است. 
از میان 10 اهدا کننده عضو 6 نفر زیر 25 سال یعنی 2 تن 13 ساله، 2 تن 17 ساله و مابقی 22 و 24 ساله و سه تن دیگر بالای 40 سال یعنی 44، 50 و 61 ساله هستند.
اقدام های مربوط به اهدای عضو اکنون در استان کرمانشاه انجام نمی شود و افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند با رضایت خانواده برای اقدام های مربوط به اهدای عضو به تهران اعزام می شوند.
استان کرمانشاه 2 میلیون تن جمعیت دارد که حدود یک میلیون نفر آن ها در مرکز استان سکونت دارند.

۲۴ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید