اخبار

قاچاق محصولات آرایشی بهداشتی به مرحله هشدار رسیده است

قاچاق محصولات آرایشی بهداشتی به مرحله هشدار رسیده است

رییس اداره نظارت بر فرآورده‌های طبیعی، سنتی، مکمل و بازرسی ویژه معاونت غذا و دارو دانشگاه با اشاره به شروع طرح TTAC از سال گذشته، گفت: با این طرح به راحتی می‌توان کالای سلامت محور اصل را از نمونه تقلبی و قاچاق آن تشخیص داد.

دکتر کیومرث رحیمی در نشست خبری که در روز چهارشنبه یازدهم مرداد ماه توسط معاونت غذا و دارو برگزار شد با اشاره به شروع طرح TTAC  سامانه رهگیری و کنترل سلامت و اصالت کالاهای سلامت محور گفت: این برچسب اصالت کالا از اوایل سال گذشته بر روی تمام کالاهای سلامت محور وارداتی نصب شده است.
وی افزود: در این برچسب جدید که جعل آن تقریبا غیرممکن است، برای هر کالای وارداتی مشخصات جداگانه درج شده که فرد خریدار با ارسال این مشخصات به سایت و شماره پیامک مشخص می تواند از اصالت کالای سلامت محور مطلع شود.
وی تصریح کرد: این برچسب ها مخصوص کالاهای وارداتی است که از همان موقع ورود به کشور بر روی کالاهای سلامت محور نصب می شود.
دکتر رحیمی تصریح کرد: بر روی این برچسب ها علاوه بر شناسه رهگیری، کد رهگیری، سری ساخت و تاریخ انقضا و تولید نصب شده است.
وی افزود: افراد می‌توانند هریک از این مشخصات را به سامانه پیامکی 2000008822 پیامک کنند. همچنین افراد می توانند این مشخصات را در تماس با شماره تلفن 0216185 اعلام کرده و از سلامت و اصالت کالا مطمئن شوند.
وی اظهار کرد: این برچسب‌ها با هدف نظارت بر زنجیره تامین، تولید و عرضه کالاهای سلامت محور، ایجاد نظام رهگیری و ردیابی محصولات در چرخه توزیع، ایجاد نظام پایش و ردیابی محصولات و ایجاد سیستم واکنش سریع فراخوان محصولات نامنطبق در تمام سطوح است.
دکتر  
رحیمی تصریح کرد: مردم می توانند با وجود این برچسب ها که امکان جعل آنها بسیار پایین است، نسبت به کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنند.
او با اشاره به عدم فرهنگ سازی در خصوص مضرات کالای قاچاق، گفت: متاسفانه مردم توجه چندانی به بحث مضرات کالای قاچاق و بویژه کالای سلامت محور قاچاق ندارند و از آنجا که آثار زیان بار این محصولات در بسیاری موارد تدریجی است، تقریبا آن را باور نمی کنند.
وی با اشاره به زیان آور بودن محصولات قاچاق گفت: این محصولات از هیچ کانال نظارتی عبور نمی کنند و کارخانه و مرکز تولیدی آنها مشخص نیست، بنابراین اگر عارضه ای برای فرد داشته باشد نمی توان آن را پیگیری کرد.
دکتر رحیمی با اشاره به رونق قاچاق کالاهای سلامت محور گفت از میزان ۱۲ و نیم میلیارد دلار کشفیات کالای قاچاق به کشور 1.3 میلیارد دلار آن مربوط به کالاهای سلامت محور است.
وی با بیان اینکه حجم بسیاری از کالاهای سلامت محور را کالاهای قاچاق تشکیل می دهد، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار قاچاق هستند.
دکتر رحیمی بر امحاء کالای قاچاق تاکید کرد و افزود سلامت کالاهای قاچاق به هیچ عنوان مورد تایید نیست، بنابراین محصولات قاچاق در صورت کشف امحاء می شوند.
وی افزود: خوشبختانه در سال جاری توانستیم با همکاری دستگاه قضایی بیش از پنج هزار تن برنج قاچاق کشف شده که آلودگی آنها به سم آرسنیک قطعی بود را از چرخه مصرف خارج کرده و به چرخه صنعت بفرستیم.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید