اخبار

تا سال 2050 سل ریشه کن می شود

تا سال 2050 سل ریشه کن می شود

هرساله بیست و سوم مهرماه روز ملی سل نامگذاری شده که شعار امسال آن " هم پیمان تا پایان سل " می باشد.

پزشک هماهنگ کننده سل و جزام استان به همین مناسبت طی گزارشی به روابط عمومی دانشگاه گفت : سل بیماری عفونی نکروز دهنده حاد یا مزمنی است که باعث گرفتاری ارگان های مختلف بدن به ویژه ریه ها می شود و عامل آن مایکو باکتریوم توبرکولوزیس می باشد .

دکتر رضایی هدف تعیین شده برای سال 2050 را حذف بیماری سل در جهان نامید و گفت: تعریف حذف سل یعنی اینکه میزان بروز کمتر از یک مورد سل در یک میلیون نفر جمعیت باشد.
رضایی هدف از درمان کامل بیماران مبتلا را بهبود بیماران ، پیشگیری از مرگ یا عوارض ناشی از بیماری ، پیشگیری از گسترش بیماری ، پیشگیری از پیدایش موارد مقاوم به درمان و پیشگیری از پیدایش موارد عود دانست.
دکتر شعله رضایی با بیان این مطلب که سل می تواند تقریباً تمام اعضای بدن را مبتلا سازد و سل ریوی، شایع ترین شکل بیماری است گفت: راه انتقال عفونت تقریباً همیشه از راه تنفس است، ولی میکروب سل پس از ورود به ریه و ایجاد ضایعه اولیه می تواند از طریق جریان خون، عروق لنفاوی، برونش ها و یا به علت مجاورت اعضا،مستقیماً به دیگر قسمت های بدن منتشر شود.
وی خبر داد : براساس معیار سالهای از دست رفته عمر به علت مرگ یا ناتوانی ، بیماری سل دارای مرتبه دهم در بار جهانی بیماریهاست و پیش بینی می شود که این بیماری تا سال 2020 همچنان جایگاه کنونی خود را حفظ کند.
رضایی در خصوص شیوع و تلفات این بیماری گفت : هر ساله حدود 9 میلیون نفر از مردم جهان به بیماری سل مبتلا می شوند و 1.5 میلیون نفر در اثر این بیماری میمیرند و بیش از 95% مرگ های ناشی از سل در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق می افتد .
به گفته این مقام مسئول امروزه علی رغم پیشرفت علم و تکنولوژی و همچنین بهبود نسبی سطح زندگی مردم،بیماری سل همچنان به عنوان یکی از مهم ترین و شایع ترین عوامل مرگ و میر و ناتوانی انسانها شناخته می شود با آنکه ماهیت علل مؤثر در بروز بیماری سل اقتصادی – اجتماعی است اما مراقبت های پزشکی و بهداشتی می تواند نقش مؤثری در کاهش بار ناشی از آن در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه داشته باشد .
وی در خصوص چگونگی کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری ضمن تأکید بر کاهش انتشار عفونت برای کنترل این بیماری ، مؤثرترین روش برای پیشگیری از انتقال را تشخیص و درمان کانون های عفونت دانست و گفت: شناسایی موارد خیلی عفونی (بیماران اسمیر مثبت) که باعث انتشار تعداد بسیار زیادی باسیل سل می گردد بخش اجتناب ناپذیر کنترل سل به حساب می آیدو درمان اینگونه بیماران به سرعت آنها را غیرعفونی ساخته و بدین ترتیب زنجیره انتقال را قطع می نماید.
پزشک هماهنگ کننده سل و جزام استان همچنین ساده ترین روش تشخیص بیماری سل را  آزمایش نمونه خلط دانست که در مراکز بهداشتی درمانی در سراسر کشور بصورت رایگان انجام می گیرد و برای درمان بیماری سل یک دوره شش ماهه لازم  است که داروها بصورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد .

۲۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۳۹

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید