اخبار

عدم پوشش بیمه ای مشکل مهم نیازمندان به خدمات کاردرمانی

عدم پوشش بیمه ای مشکل مهم نیازمندان به خدمات کاردرمانی

دکتر لیبا رضایی متخصص کار درمانی به مناسبت روز جهانی کاردرمانی ( 5 آبانماه ) گفت : بیماری ها و اختلالات مختلف می توانند موجب ناتوانی افراد در انجام کارهایشان بشوند. مشکلات عصبی تکاملی کودکان مانند فلج مغزی و اوتیسم، بیمارهای روانپزشکی، بیماری های مغز و اعصاب مانند سکته های مغزی، مولتیپل اسکلروز، ضایعات عصبی و تاندونی به ویژه در اندام فوقانی، و مشکلات و ناتوانی های حرکتی و شناختی سالمندان از جمله مواردی هستند که با ناتوانی در انجام کارها همراه است.
دکتر  رضایی اظهار داشت:  
کاردرمانی یکی از رشته های توانبخشی است که در زمینه برطرف نمودن و کاهش ناتوانی های ناشی از بیماری های جسمی و روانی ، افزایش توانمندی در انجام فعالیت های روزمره زندگی، و بهبود کیفیت زندگی افراد خدمات خود را ارائه می دهد.

وی گفت: فارغ التحصیلان رشته کاردرمانی می توانند در مراکز توانبخشی وابسته به سازمان بهزیستی، بیمارستان های آموزشی وابسته به دانشگاه ، و یا مراکز خصوصی فعالیت داشته باشند، اما در عین حال چالش مهم و اساسی که صاحبان این رشته و همچنین مراجعین کاردرمانی با آن روبرو هستند، عدم پوشش خدمات کاردرمانی توسط بیمه ها چه در مراکز دولتی و چه در مراکز خصوصی است که موجب شده است تا بسیاری از افرادی که نیازمند دریافت خدمات کاردرمانی هستند نتوانند این خدمات را در طولانی مدت دریافت کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه مداخله افراد غیر متخصص و سودجو و گاها از رشته های دیگر که ادعای انجام خدمات کاردرمانی را دارند را یکی دیگر از مشکلات این رشته عنوان کرد و گفت : مردم فهیم ما نسبت به این موضوع هوشیاری کافی داشته باشندـ،  کارشناسان کاردرمانی که مشغول به کار هستند دارای شماره نظام و مجوز کار از سازمان نظام پزشکی و اداره نظارت بر درمان هستدـ.

دکتر رضایی در خصوص نیازمندان به خدمات کاردرمانی بیان کرد  مبتلایان به این مشکلات با مواردی مانند ناتوانی در انجام خود مراقبتی و یا مشارکت در فعالیت های خانوادگی و اجتماعی روبرو هستند و معمولا مراجعین اصلی کاردرمانی را تشکیل می دهند، هرچند باید عنوان کنیم به طور کلی کلیه افرادی به گونه ای در انجام فعالیت های روزمره خود دچار اختلال هستند جزء مراجعین کاردرمانی قرار می گیرند. برای مثال کاردرمانی به مراقبین و خانواده های بیماران روانپزشکی و سالمندان دچار مشکلات شناختی که به دلیل فشار مراقبت از فرد نیز خدمات ارائه می دهد.

 وی با بیان اینکه کاردرمانی با استفاده از درگیر ساختن افراد در انجام فعالیت های هدفمند که به منظور بهبود شرایط جسمی و روانی آنها صورت می گیرد گفت: کاردرمانگر  تلاش می کند تا موجب بازگشت توانمندی های از دست رفته آنها شود و یا شرایط جدیدی برای تطابق و سازگاری آنها را فراهم سازد. مواردی مانند تجویز وسایل کمکی، ارائه خدمات مشاوره شغلی و حرفه ای به این افراد و خانواده های آنها از جمله اقداماتی هستند که کاردرمانگران انجام می دهند.  در واقع فرآیند مداخلات کاردرمانی با ارجاع بیماران و مددجویان توسط پزشکان متخصص و سایر همکاران مانند همکاران فیزیوتراپیست، گفتاردرمانگر آغاز می شود و در کلینیک های کاردرمانی در مراکز توانبخشی، و بیمارستان های تخصصی توسط کارشناسان کاردرمانی با برنامه ای منطبق بر شرایط بیمار ارایه می شود.  

  این متخصص کاردرمانی در خصوص شرایط کار برای این رشته گفت : خوشبختانه در سال های اخیر با تغییرات آموزشی که در دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته است هم شناخت نسبتا مناسبی نسبت به رشته کاردرمانی به وجود آمده است که موجب شده است تا با ارجاع به موقع افراد نیازمند به کاردرمانی فرآیند درمان آنها تسریع و تسهیل گردد، و هم این که تعداد بیشتری از فارغ التحصیلان این رشته وارد جامعه شده اند و مشغول خدمت رسانی هستند.

رضایی در پایان با اشاره به شعار امسال فدراسیون جهانی کاردرمانی " آگاه سازی، الهام بخشی، اثرگذاری"که به مناسبت پنجم آبانماه روز جهانی کاردرمانی انتخاب شده ضمن تبریک به همه همکاران کاردرمانگر به تشریح این شعار پرداخت و گفت : شعار امسال به رسالت صاحبان این رشته در آگاه سازی جامعه نسبت به رشته کاردرمانی، و نقش آنها در الهام بخشیدن، الگو بودن برای دیگران و تاثیرات مثبتی است که می توانند در محیط اطراف خود بگذاراندـ

۵ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۳۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید