اخبار

اعلام وضعیت بحران درخصوص پدیده ریزگردها در استان/اقدامات احتیاطی مربوطه

اعلام وضعیت بحران درخصوص پدیده ریزگردها در استان/اقدامات احتیاطی مربوطه

گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه وضعیت بحران در خصوص پدیده ریزگردها در کرمانشاه را اعلام کرد.

کارشناس بهداشت محیط این معاونت گفت: میانگین غلظت 11 ساعته ذرات گرد و غبار در شهر کرمانشاه651 میکروگرم بر مترمکعب است و روند افزایشی به صورت لحظه ای 1028 میکروگرم بر متر مکعب در ساعت 11 می باشد.

مهندس زائبی با اشاره به اینکه می توان با انجام اقدامات احتیاطی خود را از اثرات سوء گرد و غبار حفظ کرد و اثرات نامطلوب این پدیده بر سلامت خود را به حداقل رساند توصیه کرد: حتی الامکان از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنید ، در خانه یا محیط های بسته بمانید ، درها و پنجره ها را بسته نگاه دارید و درصورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.

وی در ادامه مطلب فوق افزود: اگر الزاما بایستی در هوای آزاد فعالیت کنید زمان آن را به حداقل ممکن کاهش دهید و درصورت ضرورت خروج از منزل یا محیط های بسته در زمان ریزگردها از ماسک های مناسب استفاده کنید چون ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند جلو ی ورود ذرات ریز گردوغبار به سیستم تنفسی ما را بگیرند.

مهندس زائبی ضمن تأکید بر خودداری از انجام ورزش های سنگین به ویژه برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی و آسم هستند گفت: افرادی که  دارای آسم یا نشانه هایی مانند کوتاهی تنفس،سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه هستند برنامه درمانی خود را دنبال کنند و اگر نشانه ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت نمایند.

این کارشناس بهداشت محیط بر بالا بودن شیشه های خودرو در زمان بروز پدیده ریزگردها تأکید داشت و اظهار کرد: اگر اتومبیل شما دارای سیستم تهویه مطبوع می باشد آنرا در وضعیت چرخش مجدد قرار دهیدتا گردوغبار ورودی به اتومبیل شما کاهش یابد.

مهندس زائبی استقاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی و آب را برای جلوگیری از آلودگی بسیار لازم و ضروری دانست و ضمن تأکید بر مصرف بیشتر مایعات ،میوه و سبزیجات گفت: لازم است مواد غذایی قبل از نگهداری در یخچال از ذرات گردوغبار زدوده شوند.

وی با توصیه به نظافت روزانه محیط زندگی برای کاهش تماس با ریزگردها، رعایت کلیه نکات گفته شده را برای افراد سالمند ،مادران باردار،بیماران قلبی،افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم ،برونشیت و آمفیزم ، کودکان و نوجوانان لازم و ضروری دانست.

۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۳۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید