اخبار

7 درصد از شهرنشینان ایران مبتلا به بیماری دیابت هستند

7 درصد از شهرنشینان ایران مبتلا به بیماری دیابت هستند

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: 7 درصد از شهرنشینان بالای 30 سال در کشور مبتلا به بیماری دیابت هستند.

علی کریمی در گفتگو با خبرنگار کردپرس، با اشاره به نامگذاری 19 تا 28 آبان ماه هرسال تحت عنوان "هفته ملی دیابت"، اظهارداشت: شعار هفته ملی دیابت در سال 96، " دیابت و زنان، حق ما داشتن آینده ای سالم است" می باشد.

وی به روند افزایشی تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در دنیا اشاره کرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی 9 هدف کلی را تا سال 2025 ترسیم کرده است که یکی از این اهداف صفر درصد افزایش بیماران دیابتی است به این معنا که اجازه ندهیم بیماران دیابتی افزایش یابند.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح داشت: طبق آمارها تا سال 2015 تعداد 415 میلیون نفر از افراد 20 تا79 سال در جهان مبتلا به بیماری دیابت بوده اند که برآورد می شود این رقم تا سال 2040 با افزایش یک و نیم برابری از مرز 640 میلیون نفر نیز بگذرد.

وی با بیان اینکه دیابت به سه نوع 1، 2 و دیابت بارداری تقسیم می شود، افزود: بیش از نیم میلیون نفر کودک و نوجوان کمتر از 14 سال سن مبتلا به دیابت نوع 1 هستند.

کریمی از مرگ سالانه 5 میلیون نفر در دنیا به علت بیماری دیابت خبرداد و متذکرشد: در حال حاضر 318 میلیون نفر در جهان مستعد بیماری دیابت هستند که باید اقداماتی برای جلوگیری از ابتلاء آن به این بیماری صورت گیرد.

وی تعداد مبتلایان به بیماری دیابت را در ایران 4.5 تا 5 میلیون نفر اعلام کرد و ادامه داد: نیمی از مبتلایان به بیماری دیابت در ایران از بیماری خود آگاه نیستند.

به گفته این مسئول، طبق غربالگری هایی که در مناطق روستایی و شهری کشور انجام گرفته است، در مناطق روستایی 3 درصد و در مناطق شهری 7 درصد از افراد بالای 30 سال دچار بیماری دیابت هستند.

وی در پایان به عوارض زودرس و دیررس این بیماری اشاره کرد و یادآورشد: مشکلات کلیوی، نابینایی و قطع پا از جمله عوارضی بیماری دیابت است.

۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۵۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید