اخبار

مردم مناطق زلزله زده برای در امان ماندن از خفگی حتما گوشه ای از چادر را باز بگذارند

مردم مناطق زلزله زده برای در امان ماندن از خفگی حتما گوشه ای از چادر را باز بگذارند
کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه گفت: مردم مناطق زلزله زده که در چادرها زندگی می کنند برای در امان ماندن از خفگی حتما گوشه ای از چادر را برای ورود جریان هوا باز بگذارند.
مهندس یحیی ذائبی باتوجه به شدت سرما در روزهای آتی و به تبع استفاده از چراغ نفتی یا وسایل گرمایشی با سوخت فسیلی در چادرها گفت: این نوع از وسایل گرم کننده دودکش ندارند و دراثر سوختن ناقص مواد سوختی درونشان باعث تولید گاز خطرناک و بی بوی منو اکسید کربن می شوند و از آنجا که این گاز به سرعت با هموگلوبین خون ترکیب می گردد، مانع از اکسیژن رسانی به بافت های بدن شده و موجب خفگی می شود بنابر این لازم است در هر جایی که چراغ های بدون دودکش مورد استفاده قرار می گیرند مسیر جریان هوای آزاد نیز برقرار باشد.
وی در ادامه در پیشگیری از وقوع بیماری های احتمالی پس از زلزله تاکید کرد: زلزله زدگان حتی الامکان از بطری های آب معدنی و یا تانکرهای سیار آب آشامیدنی مشخص شده استفاده کنند و از قرار دادن بطری های آب معدنی در مقابل نور خورشید خودداری نمایند.
ذائبی جوشاندن حداقل چند دقیقه کنسروها را بسیار ضروری دانست و توصیه کرد از استفاده کردن کنسروهای کپک زده ، بدون تاریخ و نیز قوطی های باد کرده خودداری کنند.
وی رعایت بهداشت فردی ، شستشوی دستها، پوشاندن ظروف پس از شستشو ، نگهداری درست از غذاهای مازاد بر مصرف ، خوردن غذای گرم، پوشاندن کودکان در مقابل سرما ، برپایی چادرها به دور از آوارها و محل دفن حیوانات و نیز نگهداری دامهای سالم به دور از محل اسکان و چادرها را عوامل مهم و اساسی در سلامت مردم مناطق زلزله زده دانست.
این کارشناس بهداشت محیط از مسئولین مناطق زلزله زده خواست اسکان افراد در چادرهای مناسب و با پوشش نایلونی ،راه اندازی سامانه های آب رسانی در روستاها و شهر ها به طور صددرصد ، خروج دامهای تلف شده  و ذخیره و نگهداری مواد غذایی ارسالی توسط مردم در انبارهای مناسب برای روزهای آتی را به عنوان اولویت های مهم در دستور کار قرارداده وبا توجه ویژه به آن در راستای فراهم کردن این امکانات تلاش کنند.
وی چادر ، پتو، وسایل گرمایشی نفتی ، پیکنیک با سرشعله ، گونی رولی و گونی سایز بزرگ ،پلاستیک زباله بزرگ و رولی
، پلاستیک گلخانه‌ای ، برنج خشک ، روغن ، حبوبات ، رب گوجه ، کنسرو ، تن‌ماهی و لباس‌های گرم را از جمله اولویتهای امدادرسانی در روزهای آتی دانست و از ماشینهای حامل کمکهای مردمی خواست برای جمع آوری و انتقال زباله ها در راه برگشت به محل های تعیین شده توسط شهرداری همیاری کنند.
۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۲۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید