اخبار

جلسه ی فوق العاده ی معاونت اجتماعی دانشگاه به ریاست دکتر ایازی

جلسه ی فوق العاده ی معاونت اجتماعی دانشگاه به ریاست  دکتر ایازی
 جلسه ی فوق العاده ی معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، به ریاست معاون اجتماعی وزارت بهداشت ، ساعت 7 صبح روز جمعه 26 آبان   با موضوع بررسی نحوه ی کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله ی غرب کشور ،  در محل این معاونت تشکیل شد.

دکتر الماسی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ابتدا به ارایه ی گزارشی کوتاه از اقدامات این معاونت در کمک رسانی به آسیب دیدگان پرداخت .

در ادامه دکتر ایازی  معاون اجتماعی وزارت بهداشت ضمن ابراز تأسف از وقوع زمین لرزه و ابراز همدردی و تسلیت به بازماندگان ، گفت : " با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی کشورمان و این امر که تقریبا در هر دهه شاهد یک زلزله شدید در گوشه ای از سرزمین عزیزمان هستیم ، بایستی همواره آماده و با برنامه و پروتکل عملیاتی از پیش اندیشیده شده ، منتظر این رویداد اسفبار باشیم .

وی گفت: ضرورت تدوین برنامه ی عملیاتی از پیش اندیشیده برای  شرایط  بحرانی، بایستی توجه کنیم که ساعات ابتدایی و طلایی کمک به مصدمین و نجات و کاهش صدمات به آن ها  ، در حقیقت همان ساعات اولیه ی وقوع این حادثه و منطبق با استرس ها ، در هم ریختگی امور ، سر در گمی ها و بی اطلاعی ها و کم اطلاعی مسئولان  از آن چه واقع شده ، می باشد.

وی  در ادامه مهم ترین وظیفه و کارکرد معاونت اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور را ، تلاش در جهت سازمان دهی سریع کمک های مردمی در ساعات و روزهای اولیه ی و طراحی پلان یا دستورالعملی اجرایی  برای شناسایی و اطلاع یابی  سریع از آن چه اتفاق افتاده  و تشخیص نیازها ی فوری به  ترتیب اولویت آن ها از یک طرف و از سوی دیگر ، گرد آوری و سازمان دهی کمک های مردمی و هدایت آن ها به طرف برآورده سازی نیاز های نظام سلامت چون درمان ، دارو ، تجهیزات و باز سازی و تعمیر ویا ساخت و به کارگیری مجدد زیر ساخت های تخریب شده دانست .

دکتر ایازی همچنین افزود:  ضمن توصیه به اعتماد  هر چه بیشتر به  انواع سازمان های مردم نهاد سلامت محور و به کارگیری هر چه بیشترظرفیت های بالقوه ی آنان  دربرخورد با شرایط بحرانی ، با توجه توانایی موجود و  انگیزه های خدمت به همنوعان  در آن ها ، از مدیران خواست تا در فعالیت  خود ، توجه  بیشتری به نقش و اهمیت سمن های سلامت محور غیر دولتی نمایند و از توانایی های بالقوه ی آن ها در تمامی صور ممکن از شناسایی نیازها ، جمع آوری هدایا و کمک های مردمی ، اطلاع رسانی ، ایجاد انگیزه همیاری در آحاد جامعه و بسیج عمومی در شرایط بحرانی گرفته ، تا رساندن کمک به آسیب دیدگان  مساعدت گیرند .

معاون اجتماعی وزارت بهداشت سپس به تشریح اقدامات صورت پذیرفته ، متعاقب وقوع زلزله در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت پرداخت و گفت : " پس از وقوع زلزله ، از سازمان های مردم نهاد ی که در مقیاس کشوری فعالیت دارند ، دعوت کرده و در جلسه ای از آنان خواستیم تا ضمن  حضور  در مناطق زلزله زده ،  به ارایه ی خدمات تخصصی خود  به آسیب دیدگان بپردازند و هم با استفاده از توانایی خود در بسیج امکانات اجتماعی ، به گردآوری انواع کمک ها و حمایت های اجتماعی اقدام کنند . هم چنین در تماس ها و هماهنگی های به عمل آمده با معاونت های اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، از آنان درخواست کردیم تا به هدایت انواع کمک های خیرین و مجامع خیریه و سمن های سلامت محور در استان های خود  ، بسوی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مبادرت نمایند .

وی در ادامه افزود : " در همین راستا موفق شدیم تا با کمک سمن هاو مجامع خیریه ، در گام نخست تعداد 30 کانکس جهت استقرار موقت 30 خانه ی بهداشت تخریب شده فراهم آوریم ، هم چنین تعهداتی در زمینه ی افزایش تعداد آن ها در صورت اعلام نیاز دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ، از سوی تهیه کنندگان تقبل شده است " .

معاون اجتماعی وزارت بهداشت هم چنین اضافه نمود : " با استفاده از امکانات خیرین ، سازمان های مردم نهاد سلامت محور و برخی از بنگاه های اقتصادی کشور ، چون بانک ها ،  بنا شده تا عملیات ساخت مجدد و یا تعمیربخشی از ابنیه و زیرساخت های تخریب شده ی نظام سلامت در استان ، مانند : بیمارستان ها و خانه های بهداشت آسیب دیده ، بزودی آغاز گردد" .

دکتر ایازی هم چنین برتلاش در برآورده سازی دو نیاز اساسی و فوری آسیب دیدگان تأکید کرد و گفت : در حال حاضر با دو نیاز اساسی روبروئیم ؛ اول آن که چنان چه  می دانید که آواربرداری از خانه ها ، با تمام سختی و مرارت های خویش ، بسیار آسانتر از آوار برداری از اذهان و روان های آسیب دیده بازماندگان است و برای کاهش و بهبود تألمات و آسیب های فردی و اجتماعی ناشی از آن  محتاج سال ها تلاش و توجه هستیم  . برای کاهش این آلام  بایستی اکیپ ها و تیم هایی متشکل از روان پزشکان و روان شناسان را سازمان دهیم  و مورد دوم اینکه : یکی دیگر از نیازهای اساسی فوری در شرایط موجود ، طراحی و عملیاتی کردن نقاهتگاهی برای  نگهداری  آن دسته از بیماران ترخیصی  بیمارستان ها ست ،  که علیرغم بهبودی نسبی ، هنوز نیازمند مراقبت هستند و یا به دلایلی چون : از میان رفتن سکونت گاه و منزل خود ، از دست دادن خویشاوندان  و از این قبیل، آمادگی کامل جسمی و روحی برای مواجهه با شرایط عادی را ندارند . که بایستی شرایط مناسب برای طی دوران نقاهت را ، برای آن ها فراهم آوریم.

ایازی  در خاتمه ی سخنان خود ضمن تقدیر از زحمات مدیران و کارشناسان معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ، بر چند نکته ی مهم دیگر نیز تأکید نمود و از آنان خواست تا با توجه با واقع شدن در شرایط عملی ، به تدوین و مستندسازی تجربیات خود و حتی المقدور تدوین دستورالعمل های مربوطه،  جهت ارایه به سایر معاونت های اجتماعی ، به منظور تدوین و به کارگیری دستورالعمل های سراسری  بپردازند.

۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۷:۴۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید