اخبار

هشدار ! عدم دفع زباله پس از وقوع زلزله زمینه ساز طغیان موشها و جوندگان است/ راههای مبارزه

هشدار ! عدم دفع زباله پس از وقوع زلزله زمینه ساز طغیان موشها و جوندگان است/ راههای مبارزه
مدیر گروه سلامت محیط استان گفت : عدم جمع آوری صحیح و دفع زباله بعد از زمین لرزه و به تبع  وجود طعمه های خشک و مرطوب و پناهگاهها موجب ازدیاد و طغیان جوندگان ، حشرات ، و حیوانات می شود.

امیر کرمی اظهارداشت : متاسفانه علی رغم گذشت بیش از یک هفته از وقوع زمین لرزه در شهرستان سرپل‌ذهاب همچنان شاهد تلنبار و پراکندگی زباله ها در خیابان ها،پارک ها ،کوچه ها و کنار چادرهای اسکان  هستیم 

وی افزود: در صورت تداوم این وضعیت علاوه بر فاجعه زیست محیطی ناشی از پخش زباله های تولیدی به دلیل عدم تجزیه پذیری و نیز به دلیل ازدیاد جوندگان و سگهای ولگرد بایستی منتظر بروز و شیوع اپیدمی ناشی از بیماریهای مرتبط باشیم که آثار وتبعات ناشی از آن بمراتب میتواند بیشتر ازخسارت ناشی از زلزله باشد

مهندس کرمی با بیان اینکه موشها حیواناتی هستند که با توجه به بیولوژی خاص خود سریعا زاد و ولد کرده و طغیان می کنند و  چون مواد غذایی در دسترس میباشد برای تغذیه نیازی به زمان ندارند و به راحتی روزها نیز در اماکن دیده میشوند.

کرمی با اشاره به اینکه بایستی مبارزه برای جلوگیری از بیماریهای منتقله توسط موشها در اولویت کار قرار گیرد ، احداث کمپ ها و چادرها در سطوح بالاتر از زمین و دورتر از مناطق حادثه دیده را گام اول این مبارزه خواند.

وی رعایت موازین بهداشت فردی، جلوگیری از پراکنده شدن مواد غذایی در محیط ، دفع و دفن بهداشتی زباله ، دفن اجساد و لاشه حیوانات برای جلوگیری از حمله حیوانات ، پوشاندن فاضلاب روها ، لانه کوبی برای جلوگیری از خروج موشهای زیرزمین ، تعمیرلوله های آب و پر کردن گودالهای آب و نیز استفاده از طعمه های ضد انعقادی پس از جمع آوری زباله ها و انجام بهسازی محیط را از جمله اقدامات اساسی در مبارزه با موشها دانست.
 
مدیر گروه سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه گفت : بیماریهایی مانند یرقان هموراژیک از طریق ادرار و فضله موش آلوده ایجاد میشود بنابراین بستن درب مخازن آب و ظروف محتوی مواد غذایی بسیار ضروری است.

وی موشها را عامل ایجاد تعدادی از بیماریها مانند لپتوسپیروز (یرقان هموراژیک)،تب ناشی از گاز گرفتگی موشها دانست و به نقش آنها را در انتقال بیماری طاعون و .... بسیار اساسی دانست.

کرمی درپایان توضیح داد : دگرگونی در طبیعت ، تخریب اماکن و زیر و رو شدن زمین در اثر بلایای طبیعی را عامل مهم برهم زدن تعادل محیط زندگی موجودات دانست و گفت : این دگرگونی باعث می شود تعدادی از موجودات که در شرایط عادی و طبیعی در زیر زمین زندگی میکنند تغییر محیط داده به سطح زمین راه یابند و چون همه امکانات در سطح زمین برایشان مهیا میباشد ، تغییر روش زندگی میدهند . 

 
۲۸ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۱۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید