اخبار

همه چیز درباره بیماری "وبا" (التور)

همه چیز درباره بیماری "وبا" (التور)
رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه گفت : قدرت بیماری وبا در مبتلا کردن ناگهانی تعداد زیادی از مردم و ایجاد همه‌گیری‌های بزرگ برای بشر این بیماری را بصورت یک تهدید بین‌المللی در آورده است.
 دکتر حمید خسروی تامین منابع آب سالم را عامل مهم پیشگیری از این بیماری دانست و گفت : مردم مناطق زلزله زده به دلیل آسیب دیدن سیستم لوله کشی آب تنها در صورت تایید سالم بودن آب توسط مرکز بهداشت می توانند جهت شرب استفاده کنند در غیر این صورت باید جوشانیده و یا با اضافه کردن ترکیبات کلر به آن قابل شرب گردد.
وی با اشاره به اینکه عامل این بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی آن بالا است، بیشتر شایع است گفت : عامل بیماری زای آن بیشتر از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است و زمان بقای وبا در آب ممکن است از ساعت‌ها تا ماه‌ها به طول بکشد.
 دکتر خسروی دفع سه بار یا بیشتر اسهال آبکی روزانه در افراد بالای 2 سال که با روزهای دیگر متفاوت باشد را علامت این بیماری دانست و گفت: وبا یکی از بیماریهای واگیردار عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند و عامل بیماری زای آن یک باکتری به نام ویبریو کلرا میباشد و سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند، باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود.
 وی با بیان اینکه افراد مبتلا به این بیماری بتدریج بیش از 10% وزن بدن خود را ازدست میدهند گفت:  75 درصد آنها بی علامت هستند و هیچ نشانه ای از بیماری را ندارند ، 20 درصد آنها دچار اسهالی می شوند که از سایر اسهال ها قابل افتراق نیست و فقط در 5-2 درصد از این افراد با داشتن اسهال آبکی و استفراغ آب بدن خود را به شدت از دست می دهند.
 دکتر خسروی اظهار داشت : انتقال ‌این بیماری از طریق تماس با چیزهای آلوده به میکروب  ، دست دادن با دست‌های آلوده بیمار، تماس با استفراغ یا مواد دفعی بیمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل لیوان، ظروف و حوله و....  خوردن آب آلوده به مدفوع مانند استفاده از چاه ها، استخرها، جویبارها و دریاچه‌های آلوده  صورت می گیرد. 
رئیس گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی طول درمان این بیماری را کمتراز 2 هفته اعلام کرد و با تاکید بر این نکته که در بیماری وبا نباید داروی کاهنده حرکات روده استفاده شودگفت :درمان بیماران مبتلا به وبا شامل درمان دارویی (آنتی بیوتیک) و غیر داروی (مصرف پودر او آر اس محلول در آب) می باشد .
دکتر خسروی در پایان دفع بهداشتی فضولات انسانی ، ضدعفونی کردن توالت ها و محل های آلوده شده به استفراغ یا مدفوع بیماران ، استفاده از آب لوله کشی سالم ، اطمینان از سلامت غذا ، استفاده از غذای پخته و کاملا داغ شده و شستشوی مناسب ظروف و لوازم مورد استفاده در پخت و پز- شستشوی کامل سبزیجات و ضدعفونی آنها را از دیگر راههای پیشگیری بیماری التور نامید.
۲۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۰۷

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید