اخبار

سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران است

سرطان ها بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران است

مسئول بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه ، سرطان ها را بعد از بیماری های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ و میر در ایران دانست و گفت: با حذف عوامل خطر می توان تا 40 درصد از مرگ و میر براثر سرطان ها در کشور جلوگیری کرد.

دکتر ویدا صنیعی روز چهارشنبه به مناسبت هفته آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان از اول تا هفتم بهمن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در ایران حدود 92 هزار مورد جدید سرطان مشاهده می شود، این رقم در استان کرمانشاه را بین 2 هزار و 500 تا سه هزار مورد اعلام کرد.
وی بیشترین میزان ابتلای به سرطان در استان کرمانشاه را به ترتیب سرطان های روده بزرگ، خون، معده و پوست ذکر کرد و گفت: نوع سرطان ها در میان مردان و زنان استان متفاوت است.
دکتر صنیعی اظهار کرد: در مردان سرطان های معده، لوسمی، مثانه، روده بزرگ و پوست و در زنان نیز پستان، روده بزرگ، پوست و لوسمی بیشترین موارد را تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه سیستم ثبت سرطان به تازگی راه اندازی شده است، گفت: براساس آمارها میزان مرگ و میر براثر سرطان در ایران بالا است و یکی از دلایل آن تشخیص دیر هنگام است.

دکتر صنیعی با اشاره به اینکه در طرح تحول نظام سلامت، غربالگری به منظور تشخیص زودهنگام سرطان ها گنجانده شده است، گفت: حذف عوامل خطر مانند مصرف دخانیات، الکل و تغذیه مناسب از مهمترین راهکارهای پیشگیری از سرطان ها است.
وی قلیان و سیگار را یکی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان دانست و گفت: برخی به غلط تصور می کنند که قلیان ضرر ندارد اما به دلیل رطوبت ناشی از وجود آب بسیار خطرناک و سرطان زا است.
دکتر صنیعی عفونت ها را نیز از دلایل ابتلا به سرطان دانست و افزود: کنترل عفونت ها به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری ها از جمله سرطان امری ضروری است.
وی سبک زندگی نامناسب، کم تحرکی و رژیم غذایی غلط را از دیگر دلایل ابتلا به سرطان دانست و تاکید کرد که ورزش، تغذیه مناسب، مصرف نکردن فست فودها می تواند به تامین سلامت افراد کمک کند.
'سرطان قابل پیشگیری و درمان با خود مراقبتی و امید'، شعار امسال هفته پویش ملی مبارزه با سرطان کشور است.

۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۶:۰۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید