اخبار

"محمد" نوزاد ۴ ماهه قربانی سندرم وردینگ هافمن بود

"محمد" نوزاد ۴ ماهه قربانی سندرم وردینگ هافمن بود

 

 رئیس بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی علت فوت "محمد صیفوری" نوزاد ۴ ماهه در مناطق زلزله زده را بیماری ژنتیکی اعلام کرد.

دکتر فریبا ویسی اظهار داشت : شیرخوار "محمد صیفوری" ۴ ماهه در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۹۶ به دلیل تنگی نفس از بیمارستان سرپل ذهاب به بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی اعزام و در بخش مراقبت های ویژه با تشخیص عفونت شدید تنفسی بستری شد.

وی افزود: بلافاصله اقدامات درمانی ، دارویی و حمایتی تنفسی برای بیمار آغاز شد و با توجه به شلی و ضعف شدید عضلانی ، گردن نگرفتن تا ۴ ماهگی که برای والدین نیز جای سوال بود و همچنین نسبت فامیلی پدر و مادر با شک به بیماری ژنتیکی که سیستم عصبی و عضلانی را مورد هدف قرار میدهد ؛ مشاوره های فوق تخصصی غدد ، نورولوژی و سیتی اسکن مغز انجام گرفت. 

به گفته این مقام مسئول با توجه به جواب آزمایشات و نظر تیم فوق تخصصی مرکز ،شک به بیماری وردینگ هافمن افزایش یافته و جهت تایید نهایی؛ نمونه برداری تشخیصی از عضله در این مرکز انجام و به آزمایشگاه مربوطه در تهران ارسال شد که در نهایت تشخیص اولیه تایید گردید.

دکتر ویسی ضمن ابراز تأسف در این خصوص گفت: با وجود مهار عفونت اما در پی پیشرفت بیماری اولیه ؛ شیرخوار در تاریخ ۲۳ آذر ماه دچار وقفه تنفسی ، قلبی شد و متاسفانه علیرغم تلاش تیم پزشکی فوت گردید.

وی در خصوص این بیماری توضیح داد: بیماری سندرم وردینگ هافمن ( SMA ) جزو بیماری های ژنتیکی تخریب پیشرونده عصبی - نخاعی محسوب میشود و بیماری در حالت شدید آن ممکن است از دوره داخل رحمی و یا هر زمان بعد از آن آغاز شده و سیری سریع یا آهسته داشته باشد.

دکتر ویسی درخصوص انواع سندرم وردینگ هافمن افزود: این بیماری سه نوع خفیف ، متوسط و شدید داشته که نوع شدید آن شایع ترین فرم بیماری بوده و از ابتدای تولد شروع میشود. 

رئیس بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی عنوان کرد: در این بیماری نوزاد دچار ضعف و شلی عضلانی ، ضعف یا فلج عضلات حلق و نارسایی تنفسی شده و ممکن است به دنبال هر بار شیر خوردن به دلیل ضعف در بلع دچار سرفه شده و با ورود شیر به ریه های شیرخوار زمینه ساز عفونت های تنفسی شود و در نهایت مجموعه مشکلات فوق منجر به مرگ این شیرخواران در سال اول زندگی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد والدین محمد در بارداری بعدی مراقبت های تشخیصی قبل از زایمان را به خوبی پیگیری کنند ؛ زیرا در هر بارداری شانس بروز بیماری ۲۵ درصد است.


۸ بهمن ۱۳۹۶ ۰۹:۲۴

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید