اخبار

روایت رییس بیمارستان بانگر سرپل ذهاب از نجات الهویدری از مرگ حتمی

روایت رییس بیمارستان بانگر سرپل ذهاب از نجات الهویدری از مرگ حتمی

یادداشت شهرام کرکودی رئیس بیمارستان شهدای سرپل ذهاب( بانگر )

الهویردی مرد 55 ساله ای از شهرستان اهر برای کار به سرپل ذهاب آمده بود. او در ساعت 10 صبح 96/11/7 به دلیل ریزش آوار دچار سانحه می گردد و بلافاصله به بیمارستان شهدای سرپل ذهاب منتقل میشود . بلافاصله رادیوگرافی ، سونوگرافی و اکو کاردیوگرافی برای بیمار انجام می شود. پزشکان متخصص مستقر در بیمارستان متوجه وخامت حال وی می شوند ، براساس بررسی های انجام شده پریکاردیال افیوژن مشهود بود.

الهویردی نیاز به جراحی اورژانس قلب دارد تا جان وی نجات یابد. دکتر کیومرث عزیزی جراح عمومی حاذق اهل سرپل ذهاب آماده است. دکتر ناصرمحمودی متخصص بیهوشی در کنار اوست و دکتر مهدی رضایی متخصص طب اورژانس اعزامی از البرز به او کمک می کند . تشخیص تامپوناد قلبی است .

بیمار به اتاق عمل بیمارستانی که پس از زلزله مهیا شده بود، منتقل می شود. بیمار در شوک است صداهای قلب او ضعیف شنیده می شود. درد قفسه سینه و افت فشار خون دارد. قلب الهویردی در حال متوقف شدن ناشی از فشار تجمع مایع است.

پریکاردیونستر انجام می شود و حدود 50 سی سی خون از اطراف قلب خارج می شود و تحت بیهوشی عمومی عمل جراحی توراکوتومی آغاز می شود. لایه پردیکارد قلب متسع است. پردیکارد باز شده و مقدار زیادی خون خارج می شود آپکس (قله) قلب سوراخ است و خون به بیرون جت می کند. لحظه ها نفس گیر هستند. خون زیادی در موضع عمل جمع شده است، اما با مهارت دکتر عزیزی پارگی عضله قلب ترمیم شده، جراحی با تکنیک خاص به اتمام می رسد و بیهوشی چند ساعته بیمار خاتمه می یابد. پس از آن بیمار به ICU منتقل می شود و تا روز بعد تحت مراقبت ویژه پزشکان و پرستاران قرار دارد.

پس از گذشت ۲۴ ساعت بیمار می بایست به مرکز مجهز قلب در مرکز استان منتقل شود. پس از اخذ پذیرش از بیمارستان امام علی (ع) کرمانشاه ،بیمار به آن بیمارستان منتقل می شود. ظهر روز ۹۶/۱۱/۸ بیمار در بیمارستان امام علی (ع) بستری می شود قبل از اعزام شرایط بیمار اجازه می دهد تا لوله تنفسی او خارج شود و بتواند تنفس خود بخودی داشته باشد. خوشبختانه جان این سرپرست خانواده از مرگ حتمی نجات می یابد و پس از چند روز الهویردی قادر به صحبت کردن بوده و در بیمارستان در حال بهبودی می باشد.
الهویدری حالا می تواند دوباره به زندگی لبخند بزند.
۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ۱۱:۲۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید