اخبار

10 "بیماری" شاخص در کرمانشاه رصد می‌شود

10 "بیماری" شاخص در کرمانشاه رصد می‌شود
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از راه‌اندازی 10 رجیستری بیماری، عوارض اعتیاد و خودکشی در استان تا پایان امسال خبر داد.

دکتر فرید نجفی در گفت و گو با خبرنگار سرویس «علمی و آموزشی» ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه رجیستری؛ برنامه ثبت بیماری‌ها است، گفت: به عنوان مثال در رجیستری بیماری سرطان، اطلاعات بیماران سرطانی و روند درمان آنها ثبت شده و در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می‌‍شود. این اطلاعات بعدا مورد آنالیز قرار گرفته و رابطه بیماری با بسیاری عوامل به دست خواهد آمد.

دکتر نجفی تصریح کرد: همچنین با ثبت اطلاعات بیماری و روند درمان آن، بررسی می‌شود اقدامات صورت گرفته در درمان بیماری تا چه حد موثر بوده و تا چه حد به استانداردها نزدیک است و از این طریق اطلاعات خوبی در زمینه روند بیماری و اصلاح این روند به دست می‌آید.

وی از راه اندازی دو رجیستری ثبت و پیگیری بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی و سرطان در استان خبر داد و اظهار کرد: تا پایان سال این تعداد به 10 رجیستری افزایش خواهد یافت.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: هم اکنون راه‌اندازی رجیستری مسمومیت، خودکشی، سوختگی، هپاتیت عفونی، تروما، ام. اس، عوارض اعتیاد و روماتولوژی در دستور کار قرار دارد که تا پایان سال انجام می‌شود.
۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۴۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید