اخبار

هنگام خانه تکانی مواد شوینده را باهم مخلوط نکنید

هنگام خانه تکانی مواد شوینده را باهم مخلوط نکنید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بی توجهی و عدم رعایت نکات ایمنی و سلامت در نظافت نوروزی سلامت افراد به ویژه بانوان را به مخاطره می اندازد.

دکتر ابراهیم شکیبا  با تأکید بر اینکه ترکیب کردن مواد شوینده در محیط سربسته بسیار خطر ناک است و استفاده از ماسک در این وضعیت موثر نیست گفت: بیشترین ضرر در ترکیب مواد شوینده ترکیب اسیدها و سفیدکننده ها مانند جوهرنمک و وایتکس است چرا که با ترکیب این دو ماده گاز کلر آزاد می شود و چون این گاز از نظر وزنی از هوا سنگین تر است به آسانی از محیط خارج نشده و باعث تشدید بیماری آسم ، خفگی ، مسمومیت و حتی مرگ افراد می شود.

وی  با اشاره به در پیش بودن روزهای پایانی سال و استفاده بیشتر از مواد شوینده در خانه تکانی ها شایع ترین مشکل موجود در این زمینه را آسیب های تنفسی به ویژه آسیب به حنجره، دانست و گفت: بدترین شیوه استفاده از مواد پاک کننده و شوینده این است که با آب گرم مخلوط شوند و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب در آن وجود دارد استفاده شود.

دکتر شکیبا وجود هواکش و بازکردن پنجره ها و قرار داشتن مداوم در معرض جریان هوای آزاد به هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی و اسیدی را در بروز آلرژی ها و عوارض تنفسی در افراد بسیار مؤثر دانست .

وی همچنین تماس طولانی مدت پوست با پودرهای شوینده را یکی از عوامل ایجاد حساسیت و بیماریهای پوستی عنوان کرد و گفت : اسیدی که داخل پودرهای شوینده استفاه می شود روی پروتئین پوست اثر گذاشته و باعث برخی ناراحتی ها و حساسیت می شود.

رئیس مرکز بهداشت استان در ادامه با اشاره به دیگر نکات ایمنی در هنگام خانه تکانی گفت: یکی دیگر ازخطرات نظافت نوروزی برق گرفتگی در اثرشست وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی کلید برق و دیگر لوازمی است که افراد بی توجه به خطرات جدی و بدون اینکه وسیله برقی را از برق جدا کنند، مشغول تمیز کردن آن می شوند که خطرات جدی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.

۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۰۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید