اخبار

خانه تکانی ایام نوروز و مخاطرات آن

خانه تکانی ایام نوروز و مخاطرات آن

آمادگی برای ورود به فصل بهار، سنتی دیرینه است که آداب و رسوم مختلفی به همراه دارد ولی نباید از یاد برد که حادثه در کمین است و اندکی غفلت و ناآگاهی در هنگام خانه تکانی، مخاطرات و گاه حوادث غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.

خانه تکانی ایام نوروز و مخاطرات آن
به گزارش ایرنا، با سپری شدن آخرین روزهای زمستان، هیاهو و جنب و جوش خانه تکانی و تمیزکاری در خانه های ایرانی دیده می شود.
همه ساله با آغاز ماه اسفند، خانواده ها و به ویژه زنان ایرانی به خانه تکانی می پردازند، این استقبال از نو شدن و تازگی، باعث ایجاد روحیه ای شاداب و با طراوات در همه ی شهروندان می شود، اما آنچه نباید از نظر دور داشت این است که گاهی در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می شود که سلامت افراد را به مخاطره می اندازد.
بسیاری از بانوان خانه دار دائماً از درد ناحیه گردن، کمر، زانو، مچ و بی حسی و کرختی اندام ها شکایت دارند.
عامل بسیاری از عوارض، رعایت نکردن اصول اِرگونومی در انجام کارهای روزمره و امور مربوط به خانه است.

**ضرورت رعایت اصول ساده ارگونومی
در همین راستا یک فیزیوتراپیست کرمانشاهی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با رعایت بعضی از اصول ساده اِرگونومی، می توان از بروز عوارض مزبور پیشگیری کرد یا لااقل آنها را کاهش داد.
نوشین افتخاری ادامه داد: این اصول که در سلامت فرد موثرند عبارتند از مناسب سازی شرایط و وسایل کار با توان و شرایط فیزیکی فرد بطوریکه در اثر انجام کارهای روزانه حداقل آسیب جسمی به شخص برسد که این الزام در زمانهای خاصی مثل ماه آخر سال ضرورت بیشتری می یابد.
افتخاری ادامه داد: حتما خانمهایی که تا روزها بعد از آغاز سال نو از بیماری های ریه، حنجره و تنفسی، گردن درد، مسمومیت های داخلی ناشی از استفاده ی مواد اسیدی و کمر درد و زانو درد و حتی درد انگشتان گلایه های بی امان دارند را دیده اید و یا کسانیکه را که در روند انجام خانه تکانی دچار آسیبهای جدی و نیمه جدی شده اند.
وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از چنین عواقبی که در تعطیلات نوروز کام افراد را تلخ می کند باید با رعایت و در نظر داشتن نکات بسیار ساده و ابتدایی می توان ایمنی و تندرستی را حفظ کرده و بدون آن که به سلامتی فرد خدشه ای وارد شود، می توان به امور مورد نظر خود رسیدگی کرد.

**رعایت ایمنی نخستین شرط یک خانه تکانی موفق
وی در ادامه به بیان چند روش ساده ارگونومی در خانه تکانی اشاره کرد و افزود: اولین شرط برای شروع یک خانه تکانی موفق رعایت ایمنی خود و اطرافیان در انجام کارهاست، سقوط از ارتفاع و ضربات ناشی از آن ممکن است باعث بروز شکستگیها و ضربات سخت در سر، تنه و اندامها شود.
به گفته افتخاری، هنگامیکه می خواهید راه پله ها را تمیز کنید از لیز نبودن سطح پله ها و همین طور محکم بودن نرده ها اطمینان حاصل کنید و یا زمانی که پنجره ها، شیشه ها و یا جایی که در ارتفاع نسبتا بلندی از کف منزل است را تمیز می کنید باید مطمئن باشید نردبانی که استفاده می شود محکم و دارای قفل ایمنی بوده (در نردبانهای 2 طرفه) یا تکیه گاه محکمی داشته باشد که از لیز خوردن آن جلوگیری کند.
این فیزیوتراپیس ادامه داد: در هنگام شستشوی کف حمام یا سرویسهای بهداشتی نیز حتما از دمپایی یا چکمه مناسب که لیز نخورد استفاده کنید و از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده استاندارد استفاده کرده و هیچ گاه این مواد را با هم ترکیب نکنید.

**ضرورت حفاظت از کمر در هنگام حمل وسایل سنگین
افتخاری تصریح کرد: برای حمل و نقل و جا به جایی وسایل سنگین منزل از دیگران کمک بگیرید و هیچ گاه یک تنه وسایل حجیم و سنگین را بلند یا جابجا نکنید و از خم کردن و چرخش کمر به طرفین خودداری نمایید، چرا که این وضعیت فشار زیادی به ستون مهره ها و کمر وارد می کند.
به گفته افتخاری، بهتر است هنگام بلند کردن وسایل در حالتی قرار بگیرید که زانوها خم شده در حالیکه کمر راست و مستقیم است و تا حد ممکن آن جسم را به خود نزدیک کرده و سپس بلند نمایید و هنگام استفاده از جاروبرقی، دسته آن را طوری تنظیم کنید که مجبور به خم کردن کمر خود نشوید.

**خطر درد مزمن شانه و چگونگی مراقبت از گردن
افتخاری یادآور شد، کارهایی مانند تمیز کردن دیوار یا سطوح واقع در ارتفاع بالا باعث می شوند دست ها در ارتفاع بالاتر از آرنج قرار بگیرند و در نتیجه، فشار زیادی به عضلات دست و مفصل شانه وارد شود و در درازمدت، درد مزمن شانه و محدودیت حرکت آن ایجاد خواهد شد، این نوع کارها را با وسایل مخصوص خود یا با قرار گرفتن بر نردبان، صندلی یا زیر پایی ایمن انجام دهید.
وی ادامه داد: خانه تکانی غیراصولی باعث بروز مشکلات فراوانی در گردن می شود، خم نگه داشتن طولانی گردن به پایین و بخصوص بالا برای نظافت سقف و لوسترها، آسیب عضلات و رباط های گردنی و حتی بیرون زدگی دیسک های ناحیه گردن را به دنبال دارد، به همین دلیل نباید در انجام بی وقفه کارهایی که نیازمند خم شدن گردن هستند اصرار بورزید.

**سندروم استفاده بیش از حد
این فیزیوتراپیست کرمانشاهی ادامه داد: انجام حرکات پیاپی، سنگین و خم کننده مفاصل دست ها در روزهای خانه تکانی عوارضی در پی دارد که کشیدگی تاندون ها و کوفتگی مفاصل از جمله آنهاست.
وی افزود: پزشکان مجموعه این حالت ها را 'سندروم استفاده بیش از حد' می نامند. انجام کارهای سنگین تر با انگشت ها نیز می تواند تشدید کننده روماتیسم مفاصل یا عامل بروز آرتروز انگشتان باشد و در مچ دست نیز عوارضی ایجاد می شود که شایع ترین آنها یعنی 'سندروم تونل کارپ' بر اثر ضربات و خم شدن مکرر مچ، روی عصب دست ایجاد می شود و گزگز انگشتان را به دنبال دارد.

**استراحت به دستها در هنگام پاک کردن شیشه
وی تاکید کرد: توصیه می شود برای پاک کردن شیشه، حرکات دستها بیشتر از 10 حرکت در دقیقه نباشد و هر 10 دقیقه یکبار حتما استراحت کرده و چند حرکت کششی برای مچ و انگشتان انجام دهید.

**اگزما شایع ترین بیماری پوستی
مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: بسیاری از بانوان در روزهای پایانی سال با بی توجهی به صورت طولانی مدت با مواد شوینده تماس خواهند داشت که اگزمای پوستی در درازمدت را به همراه خواهد داشت.
حسین کاووسی افزود: خشکی پوست، خارش و سوزش نشانه های این بیماری هستند که استفاده از دستکش مهم ترین توصیه برای پیشگیری از این بیماری است.
به گفته وی، از سوی دیگر استفاده از کرم های نرم کننده و حفاظتی توصیه می شود و باید تماس مستقیم با سایر پودرها و مواد شوینده را به حداقل رساند.

**عواقب تماس طولانی مدت با پودرهای شوینده
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت و بی توجهی افراد در نظافت نوروزی سلامت آنها را به مخاطره می اندازد.
دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به در پیش بودن روزهای پایانی سال و استفاده بیشتر از مواد شوینده در خانه تکانی ها گفت: به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت و بی توجهی افراد، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می شود که سلامت افراد را مورد مخاطره قرار می دهد.
شکیبا، تماس طولانی مدت پوست با پودرهای شوینده را یکی از عوامل ایجاد حساسیت و بیماریهای پوستی عنوان کرد و گفت: اسیدی که داخل پودرهای شوینده استفاه می شود می تواند روی پروتئین پوست اثر بگذارد و باعث برخی ناراحتی ها و حساسیت ها شود که جزو خطرات استفاده از این پودرها محسوب می شود.
رئیس مرکز بهداشت استان کرمانشاه با بیان اینکه اسپری ها مانند شیشه پاکن ها، به دلیل مشکلات تنفسی که می توانند ایجاد کنند خطرات بیشتری نسبت به پودرها دارند، گفت: اسیدها مانند جوهرنمک اگر به طور مستقیم استفاده شوند سبب سوختگی می شود و بخار ناشی از آن در محیط سربسته اثرات خطرناکی در افراد می گذارد.

**شیوع آسیب حنجره در روزهای پایانی اسفند
وی افزود: شایع ترین مشکل موجود در این زمینه، آسیب های تنفسی و به ویژه آسیب به حنجره، به دلیل استفاده بی رویه و رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از مواد سفید کننده و پاک کننده های شیمیایی در اسفند ماه شایع تر از همیشه است و بدترین شیوه استفاده از مواد پاک کننده و شوینده این است که با آب گرم مخلوط شوند و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب در آن موجود است، استفاده شود.

**خطر مسمومیت با گاز کلر
شکیبا یکی دیگر از خطرات نظافت نوروزی، را ترکیب مواد شوینده با یکدیگر عنوان کرد و گفت: بیشترین ضرر در ترکیب مواد شوینده ترکیب اسیدها و سفیدکننده ها مانند جوهرنمک و وایتکس است که در محیط سربسته نباید به هیچ وجه ترکیب شود چرا که با ترکیب این 2 ماده گاز کلر آزاد می شود و این گاز از نظر وزنی از هوا سنگین تر است و سریع از محیط خارج نمی شود این گاز فوق العاده خفه کننده و مسموم کننده است و حتی باعث مرگ می شود و در این وضعیت استفاده از ماسک نیز موثر نیست.
به گفته این مسئول، از آنجا که سرویس های بهداشتی در فضای بسته و کوچک قرار دارد، ماندن طولانی مدت در فضاهای فوق الذکر می تواند آسیب زیادی را به ریه و حنجره ی افراد وارد کند، همچنین استفاده از این شوینده ها باعث تشدید بیماری در افراد مبتلا به بیماری آسم می شود.
وی افزود: در هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی و اسیدی پاک کننده، جرم گیر و سپید کننده وجود هواکش و بازکردن پنجره ها و قرار داشتن مداوم در معرض جریان هوای آزاد، می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و عوارض تنفسی در افراد جلوگیری کند.
شکیبا گفت: یکی دیگر از خطرات نظافت نوروزی، برق گرفتگی در اثر شست و شوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی کلید برق و دیگر لوازمی است که افراد بی توجه به خطرات جدی و بدون اینکه وسیله برقی را از برق جدا کنند، مشغول تمیز کردن آن می شوند که خطرات جدی را برای آنها به دنبال خواهد داشت.
شکیبا، رعایت نکات ایمنی و سلامت و توجه افراد و بویژه بانوان به این نکات را در کاهش مخاطرات نظافت نوروزی مهم برشمرد.
در پایان پیشنهاد می شود علاوه بر رعایت نکات فوق، به منظور پیشگیری از آسیب و کوفتگی بدن بهتر است فقط یک نیمه روز را به خانه تکانی اختصاص داد و پس از هر یک ساعت کار دقایقی را صرف استراحت و تمرینات کششی انجام داد.
کوفتگی های معمول بدن با مصرف ویتامین C و دوش گرفتن برطرف می شود و می توان کوفتگی های کمی دردناک را نیز با استفاده از زانوبند یا آرنج بند بهبود بخشید.
۸ اسفند ۱۳۹۶ ۱۴:۰۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید