اخبار

وزارت بهداشت متولی 25 درصد"سلامت" جامعه است/ مردم و مسئولین باید پای کار بیایند

وزارت بهداشت متولی 25 درصد"سلامت" جامعه است/ مردم و مسئولین باید پای کار بیایند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه وزارت بهداشت تنها متولی 25 درصد سلامت جامعه است گفت: برای ارتقا سلامت باید مردم و همه نهادها و دستگاه‌ها پای کار بیایند.

به گزارش خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر فیض‌الله منصوری در نشست شورای پیام‌رسان سلامت که 30 اردیبهشت ماه در محل معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان تنها متولی 25 تا 35 درصد حوزه سلامت کشور است، گفت: این واقعیت وجود دارد که هرچقدر هم نهادهای اجرایی در حوزه سلامت تلاش کنند، تنها در 25 تا نهایتا 35 درصد حوزه سلامت جامعه نقش دارند.

وی افزود: این امر در کشورهای پیشرفته هم به اثبات رسیده است و آنچه مبرهن است اینکه سهم عمده حوزه سلامت بر عهده نهادهای خارج از وزارت بهداشت است و با مشارکت اجتماعی مردم و همه نهادها تامین می‌شود.

دکتر منصوری به تجارت موفق مشارکت اجتماعی در کنترل بیماری ها اشاره کرد و افزود: نمونه بارز آن در استان بحث بیماری «تب روده» است که با آگاهی و اطلاع رسانی و مشارکت مردم و نهادهای مربوطه در حال حاضر 10 سال است که مورد تب روده یا تیفویید در استان نداشته‌ایم.

دکتر منصوری با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها در تامین سلامت سهیم هستند، گفت: برای نمونه در حال حاضر سوانح جاده‌ای دومین عامل مرگ و میر در کشور است و اگر راه و شهرسازی ایمنی راه‌ها را ارتقا بخشد و نقاط حادثه خیز رفع شود، قطعا در کاهش این آمار موثر خواهد بود.

وی افزود: همچنین اگر خودروسازان ایمنی خودروها را ارتقا بخشیده و مردم قوانین را رعایت کنند شاهد کاهش آمار مرگ و میر جاده‌ای خواهیم بود و این امر نشان می‌دهد اگر همه مشارکت فعال داشته باشند سلامت جامعه به نحو مطلوبی تامین می‌شود.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۲۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید