اخبار

چاقی، کم‌تحرکی و دیابت شیوع سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهد

چاقی، کم‌تحرکی و دیابت شیوع سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهد

رییس گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه به بیان ارتباط بین تغذیه و استعداد به سرطان پرداخت و گفت:مطالعات نشان داده که افزایش شانس ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ با افزایش دریافت روزانه چربی و کاهش رژیم غذایی حاوی فیبر ارتباط دارد.

دکتر ویدا صنیعی با بیان اینکه عوامل خطرساز ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در افراد بالای 50 سال شایع‌تر است گفت: شیوع این بیماری در افرادی با رژیم‌های غذایی حاوی چربی بالا، گوشت قرمز زیاد و غذاهای آماده و نیمه آماده و کنسرو شده بالا است.

وی اظهار داشت چاقی، کم‌تحرکی، کاهش فعالیت فیزیکی و دیابت شیوع سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش می‌دهد و مصرف سیگار، الکل و رادیوتراپی شیوع کانسر کولورکتال را بالا می‌برد.

دکتر صنیعی با بیان اینکه در صورت ابتلا به این بیماری، تغییردرعادت اجابت مزاج شامل اسهال و یبوست، ایجاد می‌شود گفت: اگر این تغییرات بیش از 4 هفته ادامه داشته باشد، باید جدی تلقی شود. 

وی خونریزی از مقعد و یا مدفوع حاوی خون ،درد شکم، نفخ و دل‌پیچه، احساس عدم تخلیه کامل مدفوع و دفع ناقص، ضعف و خستگی مفرط، کاهش وزن غیرمترقبه و ناخواسته را از جمله علائم بیماری سرطان روده بزرگ دانست و گفت: این علائم بسته به محل گرفتاری و طول مدت ابتلا به سرطان کولوركتال، شدت و ضعف دارد.

رییس گروه بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ بیماری خاموشی است که باید جدی گرفته شود گفت: به رشد سلول‌های سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) سرطان کولون گفته می‌شود و این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌ها اتفاق می‌افتد که طی آن سلولهای سرطانی می‌توانند به بافت‌های دیگر بدن حمله کنند یا در آنها تکثیر یابند.

دکتر صنیعی گفت: سرطان کولون یا روده‌ی بزرگ مشکل قسمت انتهای دستگاه گوارش است که چند سانتی‌متر آخر کولون یا روده‌ی بزرگ که به مدخل مقعد ختم می‌شود، رکتوم یا راست‌روده نام دارد.

وی با بیان اینکه تشخیص زودرس سرطان در درمان قطعی آن نقش بزرگی ایفا می‌کند تأکید داشت:اگر فردی تغییر در عادت اجابت مزاج، خونریزی و وجود خون در مدفوع را مشاهده کند باید به مراکزبهداشتی درمانی مراجعه کند و علائم و تغییرات به وجود آمده، دقیقاً گزارش شود و تاریخچه غربالگری در صورت وجود ارائه شود.

دکتر صنیعی با بیان اینکه به‌طورمعمول اولین غربالگری برای تشخیص زودرس سرطان کولورکتال( روده بزرگ) از سن 50 سالگی شروع می‌شود گفت: در صورت وجود سابقه فامیلی سرطان و یا بیماری‌های مستعد کننده ابتلا به آن، غربالگری باهدف تشخیص زودرس، در سنین پایین‌تر نیز آغاز می‌ شود.

وی به روش کولونوسکوپی برای تشخیص این بیماری اشاره کرد و گفت: دستگاه کولونوسکوپی یک لوله استوانه‌ای قابل‌انعطاف است که به این دستگاه دوربینی متصل شده که به یک مانیتور وصل است.

دکتر صنیعی درخصوص چگونی ابتلا به سرطان روده بزرگ گفت:طبق نظر متخصصین وصاحب نظران مرتبط در اغلب موارد علت اصلی ابتلا به سرطان نامشخص است؛ و خطاها یا تغییرات اکتسابی به وجود آمده در سلول‌های سالم روده، دلیل آن است که این سلول‌ها بدون کنترل تکثیر پیداکرده و باعث ایجاد توده سرطانی در داخل روده می‌شودو به بافت‌های اطراف خود و نقاط دور‌رس بدن هجوم می برند.

وی افزود: جهش ارثی ژن‌ها که سبب افزایش استعداد فرد برای ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ می‌شود، درصد کمتری از مبتلایان به این نوع سرطان را شامل می‌شود. 
۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید