اخبار

بیماران مبتلا به کرونا یک ماه پس از بهبودی منعی برای اهدای خون یا پلاسما ندارند

بیماران مبتلا به کرونا یک ماه پس از بهبودی منعی برای اهدای خون یا پلاسما ندارند

 

مدیر کل سازمان انتقال خون کرمانشاه گفت:بیماران مبتلا به کرونا یک ماه پس از بهبودی منعی برای اهدای خون یا پلاسما ندارند.

دکتر صالحی فر در وبینار تخصصی علمی که با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری با عنوان ارتباط بین کووید ١٩ و ترانسفیوژن فراورده های خونی روز دوشنبه 9 تیرماه برگزار گردید گفت: بیماران تالاسمی، تصادفی، مادران باردار و افراد مبتلا به بدخیمی ها مصرف کنندگان دائمی خون هستند و با بروز بحران ها نیاز به خون آنها کمتر نمی شود .

دکتر صالحی فر افزود: شیوع ویروس کرونا باعث کاهش ۳۵ درصدی اهدای خون شده است و این در حالی است که درخواست های مراکز درمانی در ماه خرداد حدود ۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
مدیر کل سازمان انتقال خون کرمانشاه با اشاره به اینکه چالش عمده مراکز انتقال خون، تامین پلاکت است گفت:  از آنجا که عمر نگهداری آن فقط سه روز است این مسأله اهمیت حضور مستمر اهداکنندگان را جهت اهدای خون بیشتر می کند.
دکتر صالحی فر  گفت:بیماران مبتلا به covid 19 با گذشت یک ماه از بهبودی منعی برای اهدای خون یا پلاسما ندارند.

وی با بیان اینکه طبق آماری های جهانی هر دو الی سه ثانیه، یک نفر در دنیا به خون یا فرآورده مشتق از آن نیاز دارد افزود:در دوران پاندمی، اهمیت مدیریت خون بیمار و مصرف بهینه خون و فرآورده خونی بیشتر می شود.
دکتر صالحی فر گفت: تعدیل و منطقی نمودن درخواست های مراکز درمانی، باعث می شود تا در مواقع ضروری پاسخگویی به مراکز درمانی بهبود یابد و از دپو و احتمالا ضایعه شدن فرآورده در مراکز درمانی ممانعت می گردد.

۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید