اخبار

سبک زندگی ناسالم و استرس از عوامل اصلی بیماری فشارخون است

سبک زندگی ناسالم و استرس از عوامل اصلی بیماری فشارخون است
 
 
رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بیماری فشار خون بالا قاتل خاموش هم نامیده می شود، چون خیلی از افراد از ابتلا به فشار خون بالای خود مطلع نیستند .
 
دکتر حسین بیگلری در برنامه زنده تلویزیونی سراسری شبکه شما و خانه مهربانی با بیان اینکه از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری سبک زندگی ناسالم و استرس است گفت: فشار خون اگر از ۱۴ روی ۹ سانتیمتر جیوه بالاتر برود فشار خون بالا گفته می شود و برای اینکه بفهمیم فرد مبتلا است یا خیر حتماً باید از دستگاه فشار سنج استفاده شود.
 
وی عنوان کرد: فشار خون بالا معمولا همراه با سایر بیماری‌ها مثل دیابت است، یکی از دلایل فشار خون بالا بیماری‌های کلیوی است دقت شود چربی خون بالا نیز معمولا همراه فشار خون بالا می باشد .
 
به گفته وی افراد با توجه به بحران کرونا و کم تحرک تر شدن جامعه، افزایش استرس، بی خوابی های شبانه و اضافه وزن در معرض ابتلا به فشار خون بالا  قرار می گیرند. سرانه مصرف نمک در کشور ما بیش از استاندارهای جهانی است.
 
دکتر بیگلری اظهار داشت: این بیماری بیش از ۲۰ درصد افراد جامعه را درگیر کرده است لازم است اولاً از ابتلا به آن پیشگیری کنیم و در صورت ابتلا روش های کنترل آن لحاظ شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از دلایل فشار خون بالا بودن سن است گفت: دلایل ثانویه دیگری هم مانند پرکاری تیروئید و در برخی از ورزشکاران استفاده از داروهای نیروزا و کورتون ها ومصرف بی رویه مسکن ها باعث افزایش ابتلا به فشارخون می شود.
 
دکتر بیگلری گفت: در واقع یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده سلامت انسان‌ها فشار خون بالا است و چنانکه فشار خون در حدود طبیعی کنترل نشود با عوارض خطرناکی مثل سکته های قلبی ، مغزی و عوارض دیر رسی که بر روی کلیه و چشم اثرگذار خواهد بود همراه می باشد.
 
وی یکی از عوامل اصلی دیالیز و نابینایی فشار خون بالای کنترل نشده در کنار دیابت است گفت: تغذیه سالم ، کنترل استرس ، کاهش وزن ، عدم استعمال دخانیات و کم کردن مصرف نمک و شکر که به سم سفید معروف هستند در پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا بسیار تأثیرگذار است .در این رابطه دانشگاههای علوم پزشکی کشور با همکاری سایر سازمانها و ادارات برنامه منع تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت را پیگیری می کنند .
 
دکتر بیگلری بیان کرد: مراکز جامع سلامت تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه ها برای افرادی که دارای پرونده سلامت الکترونیک و دارای سن بالای ۳۰ سال هستند پرونده‌های ارزیابی خطر سنجی بروز بیماری ها را تشکیل می دهند و اگر فرد در گروه‌های پرخطر باشد سه ماه یکبار باید فشار خون به اندازه گیری شود در گروه هایی با ریسک خطر متوسط ۶ ماه و در گروه های کم خطر ۹ ماه تا یکسال وضعیت سنجی می شود. کسانی که مبتلا به فشار خون بالا هستند علاوه بر اصلاح سبک زندگی حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود را به طور منظم مصرف کنند. 
 
به گفته او استفاده از داروها به خصوص داروهایی که ممکن است فشار خون را بالا می برد حتماً با تجویز پزشک انجام شود. 
 
دکتر بیگلری گفت: افراد بالای ۳۰ سال حتما نسبت به سنجش فشار خون خود توجه بیشتر واقدام لازم انجام دهند و از خطر این قاتل خاموش غافل نشوند.
 
🆔@k_health
۱ تیر ۱۴۰۱ ۱۱:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید