اخبار

این توصیه‌ها را در "چهارشنبه سوری" جدی بگیرید

این توصیه‌ها را در "چهارشنبه سوری" جدی بگیرید

مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به تشریح برخی نکات ایمنی و ضروری برای کاهش آسیب در چهارشنبه آخرسال پرداخت.

اکبر آزادی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه اغلب مصدومین چهارشنبه سوری نوجوانان هستند، گفت: نوجوانان به دلیل کنجکاوی و حس هیجانی که مختص سن آنهاست به سمت استفاده از مواد محترقه متمایل شده و بعضا به دلیل استفاده از مواد خطرناک و غیرمجاز دچار آسیب می‌شوند.

وی افزود: برخی از مواد محترقه مانند کاربیت، بمب دستی، نارنجک دستی و اکلیل سرنج دمای احتراق پایینی دارند و با کوچکترین حرارت منفجر می‌شوند و برخی نوجوانان که تجربه‌ای در این زمینه ندارند، متاسفانه از این مواد استفاده کرده و دچار آسیب می‌شوند.

وی افزود: این نوع مواد محترقه عملا مانند یک نارنجک عمل کرده و علاوه بر سوختگی می‌توانند منجر به قطع و آسیب به اندام‌های بدن شوند.

آزادی گفت: در همین هفته گذشته نوجوان 13 ساله به دلیل استفاده از اکلیل سرنج و انفجار آن علاوه بر سوختگی شدید، هر دو دست خود را از ناحیه مچ از دست داد.

وی افزود: در همین راستا توصیه اکید این است که والدین در شب چهارشنبه آخرسال بیش از هر زمان دیگر مراقب فرزندان و بویژه نوجوانان خود باشند و حتما این شب را کنار فرزندان خود گذرانده و از آنها مراقبت کنند.

مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بسیاری نوجوانان به استفاده از مواد محترقه در این شب علاقه دارند، از والدین خواست تا ترقه‌های مجاز و بی‌خطر را برای آنها خریداری کرده و در این شب در کنار فرزندان خود از آنها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ترقه‌های سیگاری هم خطراتی دارند، گفت: اگر ترقه‌های سیگاری و کبریتی پس از پرتاب عملا نکردند، افراد نباید دیگر نزدیک آنها شوند، چرا که قطع انگشت دست بر اثر انفجار همین ترقه های سیگاری و کبریتی را هم داشته‌ایم.

وی افزود: همچنین توصیه می شود اگر فشفه‌ای در این شب روشن می‌شود آن را به سمت درختان و منازل و نیز به سمت افراد نگیرند، چرا که احتمال آسیب چشمی وجود دارد.

وی همچنین از افراد و بویژه نوجوانان خواست از پرتاب ترقه به دیوار منازل و درختان به طور جد خودداری کنند.

آزادی با بیان اینکه صدای بلند ناشی از انفجار مواد محترقه ممکن است به زنان باردار و سالمندان و نیز برخی بیماران مانند بیماران قلبی آسیب برساند، گفت: در همین راستا توصیه می‌شود استفاده از مواد محترقه در ساعات مشخصی از چهارشنبه سوری (بعدازظهر و اوایل شب) انجام گیرد و در ساعات پایانی شب که مردم در حال استراحت هستند و نیز ساعات ظهر برای مردم ایجاد مزاحمت نکنند.

وی در خصوص استفاده از آتش در این شب و پریدن ازروی آن هم گفت: روشن کردن آتش در این شب و پریدن از روی آن یک رسم دیرینه است، اما توصیه می‌شود با توجه به آسیب‌هایی که این کار به دنبال دارد، آتش در یک حد بسیار کوچک باشد و از پریدن کودکان از روی آن به طور جد جلوگیری شود.

آزادی گفت: همچنین توصیه می شود هنگام این کار از لباس‌هایی که گشاد بوده و احتمال گیرکردن آن به جایی و یا احتمال برخورد آن با آتش وجود دارد، استفاده نشود.

این مسئول نسبت به پرتاب موادی مانند اسپری و بطری‌های شیشه‌ای در آتش هشدار دارد و افزود: این مواد هنگام شکستن و انفجار در آتش مانند ترکش عمل کرده و ذرات آن به اطراف اصابت نموده و موجب مصدومیت افراد می‌شود.

وی با اشاره به مصدومیت 125 نفر در چهارشنبه سوری سال گذشته گفت: این آمار مربوط به ساعت 17 بعدازظهر چهارشنبه آخر سال تا ساعت هشت صبح روز بعد از آن است که امیدواریم با توجه به رعایت نکات گفته شده در سال جاری به حداقل برسد.

آزادی با بیان اینکه بسیاری مصدومان چهارشنبه آخرسال افراد رهگذر و افراد تماشاگر هستند، گفت: در همین راستا توصیه می‌شود افراد حتی المقدور به محل‌های تجمع و آتش‌های گسترده نزدیک نشوند.
۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ۰۹:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید